Sharepoint, MOSS un WSS – 2007. versija

Šķiet, esmu viens no retajiem LV, kuram šīs lietas vispār interesē, tomēr pastāstīšu – lai jau saglabājas nākotnei.

Kopš šī gada sākuma tīmeklī it bieži tiek pieminēts “jaunais Sharepoint” – visvairāk kā apjūsmojoši ieraksti dažādos blogos, cik ērts gan tas būs. Runa ir par Sharepoint 2007, precīzāk, diviem Sharepoint saimes produktiem – Windows Sharepoint Services (WSS) 3.0 un Microsoft Office Sharepoint Server (MOSS) 2007. Ar ko tie atšķiras? Apmēram ar to pašu, ar ko Notepad atšķiras no Wordpad – ar iespēju bagātību. Ja WSS iedomājamies kā skudrupūzni, tad MOSS ir skudrupūznis ar centrālapkuri, četriem skursteņiem un peldbaseinu pagrabā. Vārdu sakot, MOSS ir daudz papildus lietu – unificēta meklēšanas sistēma, lietotāju individuālie saiti, papildus saitu templeiti, papildus darba plūsmu realizācijas, biznesam svarīgo indikatoru (KPI, key performance indicators) monitorēšana, Excel web servisi utt utt. Vēl viena atšķirība – WSS ir “par velti”, tas ir, kopā ar Windows Server 2003, bet MOSS ir maksas produkts… un dārgs maksas produkts.

Atpakaļ pie pamatstāsta. Solīja jau kādu laiku, šī gada sākumā iznāca pirmā beta versija, kas bija patiešām ar īstu “betas” garšu, šī gada maijā – otrā Beta, augustā – Beta2TR versija. Pagājušajā nedēļā Microsoft paziņoja par galaversijas iznākšanu, pašlaik jebkuram ir pieejama 180 dienu trial versija MOSS un, protams, jebkuram Windows Server 2003 īpašniekam – WSS 3.0 RTW Instalēšanai būs noderīgs .NET Framework 3.0, kas arī tika izziņots pagājušajā nedēļā.

Par jaunumiem šajā versijā. Vēl joprojām Sharepoint kā datu glabātuvi izmanto Microsoft SQL Server, tagad varam lietot gan 2000., gan 2005. versiju. Joprojām tas darbojas kā IIS webservera process (bet, atšķirībā no iepriekšējās versijas, tagad kā normāla ASP.Net aplikācija, nevis ISAPI filtrs). Ir krietni uzlabota Active Directory integrācija, tagad varam precīzāk definēt attiecību “domēna lietotājs:portāla lietotājs”, piemēram, nosakot, kurus portāla lietotāja atribūtus nolasīt no kuriem domēna lietotāja konta atribūtiem (šī atkal laikam tikai mani interesējoša nianse).

Piekļuves tiesību granularitātes līmenis (ak, svešvārdi…). 2003. versijā nebija daudz iespēju – piekļuvi varēja definēt vai nu visam saitam kopā, vai katrai dokumentu bibliotēkai vai sarakstam atsevišķi. Un viss. Jaunajā variantā piekļuves tiesības varam definēt līdz pat ieraksta līmenim, kas ir daudz loģiskāk, ja nepieciešams izveidot koplietošanas dokumentu glabātvi. Šī iemesla dēļ gan sanācis tā, ka tiesību administrēšana ir kļuvusi ķēpīgāka. Ja līdz šim šķita, ka normālā prakse būtu – 1) Sharepoint saita līmenī sadefinēt loģiskas lietotāju grupas 2) Šīm grupām piešķirt tiesības skatīt to vai citu dokumentu bibliotēku, sarakstu, darīt to vai citu darbību 3) Šajās grupās ievietot cilvēkus vai grupas no domēna … tad tagad rodas sajūta, ka “ai, vai tad nu es šī viena dokumenta dēļ taisīšu speciālu grupu?”, tātad tiesības tiek izmētātas pa visu saitu.

Audiences (šķiet, šī ir MOSS, nevis WSS iespēja). Katram ierakstam varam norādīt mērķauditoriju (target audiences), t.i., grupas, kam tas varētu būt interesants. Tāpat – lapā ievietotam webpart-am var norādīt auditoriju. Ja pareizi saprotu, piekļuve šādā veidā netiek aizliegta, bet attiecīgais ieraksts vai webparts tiek aizvākts no to lietotāju acīm, kam tas nebūs vajadzīgs. Un tas ir ērti.

Navigācijas sistēma. Jau noklusētajā shēmā tā ir stipri sakarīga. 1) katram saitam var veidot savu augšējo navigācijas paneli, sastāvošu no atsevišķām cilnēm (tabs). Ir izvēle, vai mantot “parent” saita tabus, vai izmantot savējos. 2) stipri labāks ‘quick launch’ menu saita kreisajā malā. Ir izvēle, vai nu automātiski ģenerēt no visām dokumentu bibliotēkām un sarakstiem, vai veidot pašam savējo 3) breadcrumbs pasākums, kas parāda vertikālo navigāciju saitu struktūrās. Visumā ir sajūta, ka apmaldīties nevarēs.

Darba plūsmu programmēšana. Kopā ar Windows Workflow Foundation ir atnākusi iespēja strādāt ar darba plūsmām arī no Sharepoint. Ir sajūta, ka te ir savāktas vienkāršākās un nepieciešamākās lietas no Biztalk Server un palaistas plašākās tautās. Līdz ar to tādi procesi kā dažādu veidu vīzēšana, atsauksmju savākšana, atbilžu sagatavošana un citi darbiņi, ko cilvēki veic nelielās komandās, ir aprakstāmi un programmējami arī šajā vidē.

Multiple lookups. Iepriekšējā Sharepoint versijā sarakstam bija iespējams izveidot lauku, kurš norāda uz cita tajā pašā saitā esoša saraksta konkrētu ierakstu. Piemēram, cilvēku tabulā varētu būt lauks, kas ir norāde uz struktūrvienību sarakstu. Līdz šim nebija iespējams apskatīt situāciju, kad cilvēks strādātu vairākās struktūrvienībās vienlaicīgi. Tagad ir.

Custom field types. Šis ir interesants. Pēc noklusējuma Sharepoint sarakstiem var pievienot laukus ar tipiem kā “text”, “multiline text”, “number”, “date”, “choice”, “lookup”… tagad varam veidot savus tipus. Nu, kaut vai tas pats iecienītais piemērs ar personas kodu – zināms teksta formāts, zināms garums. Atliek tikai izstrādāt savu klasi, kas mantota no SPField tipa, izveidot rediģēšanas kontroli savam lauka tipam (Jo Sharepoint taču automātiski ģenerē datu ievades un parādīšanas formas katram sarakstam), varbūt vēl neliela čupiņa koda… un tam ir jādarbojas. Pagaidām neesmu izmēģinājis, bet jau ticu, ka būs labi.

Wiki un Blog saitu templeiti. Nezinu, pagaidām nešķiet, ka jaunā spēļmantiņa būs tik vērta, cik viņi paši sola. Wiki sintakse ne tuvu nelīdzinās wikipedia iespējām, blogi it kā ok, pat komentēt var… bet kaut kā nav ērti, vismaz ne priekš tiem, kas paši tajos raksta.

Overall – labais! Uzrakstīšu citreiz vēl, šoreiz jau tā par garu sanāca.

3 thoughts on “Sharepoint, MOSS un WSS – 2007. versija”

  1. Kados 5 vardos varetu apstastit kas ir “Sharepoint” un kam tas isti paredzets?

  2. Pamatā – Sharepoint ir MS piedāvāta dokumentu glabāšanas sistēma, kas papildināta ar daudzām iespējām. (Dokumenta jēdziens ir vispārināts uz “list”, kur viens no “list”-u veidiem ir dokumentu bibliotēka)
    – veidojot dokumentu bibliotēkas, vari norādīt, kādi atribūti nepieciešami (ar domu: iesniegumu raksturo atribūti “iesniedzējs”, “adresāts”, datums”, degvielas čeku raksturo “vadītājs”, “ielietie litri”, “summa”, utt utt). Šo atribūtu vērtības ne obligāti ir string tipa, var būt da-jeb-kas, ieskaitot “lookup” laukus uz citu dokumentu bibliotēku vai sarakstu – (tikai jaunajā wss) vari dokumentiem piesaistīt darba plūsmas. Piemēram, darbinieks grib iet atvaļinājumā. Uzraksta word dokumentā iesniegumu, ieliek dokumentu bibliotēkā, palaiž darba plūsmu “atvaļinājuma apstiprināšana”. Priekšniekam aiziet mails, ka jāapstiprina pieprasījums. Priekšnieks apstiprina pieprasījumu, aiziet mails grāmatvežiem, ka cilvēkam jāsarēķina atvaļinājuma nauda. utt.

    • vari noteikt piekļuves tiesības dokumentu bibiotēkai, dokumentam, ierakstam
    • ir sava lietotāju “saimniecība”, kur lietotājus var dalīt pa grupām, katrai grupai piešķirot dažādas tiesības Sharepoint saitā; lietotājs, dabiski, dabū tiesības, kas ir summa no visām grupām, kurās viņš ir

    Papildus augstākminētajam ir iebūvētas jaukās lietas, kā standarta saraksti (diskusijas, notikumu kalendāri, kontaktinformācijas saraksti uc), ir standarta dokumentu bibliotēkas (attēlu galerija, office dokumentu bibliotēka uc). Šīm standarta lietām automātiski līdzi nāk “fīčas”, kas uzlabo dzīvi – piemēram, kalendāru un kontaktinformāciju var sinhronizēt ar Ms Outlook, attēlu galerijai ģenerējas thumbnaili utt.

    Nu, un papildus minētajam, ir pieejams API, kā rezultātā vari programmēt to, kā pietrūkst. MOSS2007 ši API ir daudz spēcīgāks nekā iepriekš, attiecīgi pieprogrammēt var daudz labāk ;-)

    Kam tas paredzēts – intranet saitiem (nu, var jau arī ārējā tīklā likt,. bet tas nebūtu prātīgi), kur nevēlamies īpaši smalko dizainu (kaut gan – arī to var pielāgot), bet nepieciešama šāda vai līdzīga funkcionalitāte.

  3. Mjā piecos vārdos to neizskaidrot, bet bilde kļuva skaidrāka. Paldies! :)

Comments are closed.